سیم و کابل

برای کولر گازی از چه سیمی استفاده کنیم؟

برای کولر گازی از چه سیمی استفاده کنیم؟

قطعا انتخاب سیم برای وسایل برقی کار دشواری است. زیرا باید به مصرف برق وسایل و دستگاه های برقی خیلی توجه کرد. زیرا مصرف دستگاه های برقی با هم یکسان نیستند و گاهی اوقات بخاطر همین موضوع باعث از بین رفتن و آسیب دیدن سیم و خرابی روکش سیم یا منجر به آسیب دیدن خود دستگاه خواهد شد. به همین علت باید از سیم های برق متناسب با مصرف برق همان وسیله استفاده کنیم.

این سوال ممکن است برای خیلی از افراد پیش آمده باشد که از چه سیمی برای برق رسانی به کولر گازی استفاده کنیم؟

معمولا اگر شما در خانه کولر گازی دارید می توانید مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آن ها را به صورت وات بر روی پلاک کولر گازی مشاهده کنید که اگر مقدار آن را به ۳٫۵ تقسیم کنیم و سپس بر ۱۲ ضرب کنیم به مقداری که بدست می آید BTU یا British Therminul Unit می گویند که این مقدار ممکن است کمی اختلاف نیز داشته باشد.

در برخی از مدل های کولر گازی ممکن است مقدار British Therminul Unit را هم بر روی پلاک کولر گازی نوشته باشند یا حتی ممکن است در بیشتر کولر های گازی مقدار جریان مصرفی آن ها را نیز بر روی پلاک نوشته باشند.

همانطور که می دانید یک سیم شماره ۱٫۵ قادر است حدودا ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲/۵ حدود ۲۰ آمپر برق را از خود عبور دهد.

این مقادیر ممکن است در مواقعی باشد که شرایط خوب برای سیم های برق فراهم باشد مثلا سیم با کیفیت و اصل باشد و دمای هما بیشتر از ۲۴ درجه سانتی گراد نباشد سیم برق در طول مسیر تکه تکه نشده باشد و چسب نخورده باشد و … که این شرایط به احتمال زیاد برای خیلی ها فراهم نیست و به همین دلیل با مشکل مواجه میشن.

توجه داشته باشید کولر های گازی در زمان نصب و استارت اولیه جریان بیشتری را از خود عبور میدهند چیزی حدود ۱/۵ برابر حالت عادی مصرف میکنند.

در حقیقت یک قانون اساسی برای خرید سیم نیاز است که میتوانید از آن استفاده کنید که در زیر قرار میدهم.

اگر فاصله سیم شما تا کولر گازی حدود ۱۰ متر میباشد و ظرفیت کولر گازی تا ۱۸۰۰۰ BTU میباشد میتوانید از سیم های ۲ در ۲/۵ به خوبی استفاده کنید.

همچنین اگر ظرفیت کولر بین ۱۸۰۰۰ و ۳۲۰۰۰ بود میتوانید از سیم های ۲ در ۴ استفاده کنید و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ بود از سیم های ۲ در ۶ استفاده کنید.

 

 

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه – فروش آنتن تلویزیون ، محافظ برق ، سیم و کابل

تلفن : 02166764955 الی 57

 

2 thoughts on “برای کولر گازی از چه سیمی استفاده کنیم؟

 1. داریوش گفت:

  برای کولر گازی ۲۴ هزار کم مصرف که اینورتور دار هست چه سیمی یا کابلی استفاده کنم خوبه؟ برق کار گفت برو سیم خوب بگیر از همونجا بپرس بهت میگن فاصله از کنتور تا کولر گازی ۳۵ متره و بگو سیم برای کولر گازی بیست و چهار هزار می خوای به من گفتن خراسان افشار نژاد یا البرز سیم خوبیه. لطفا قیمت سیم رو هم به من بگین و اینکه چند در چند باید باشه سیمی که تا واحد اومده گفت جواب نمیده به کولر گازی و ممکنه آتیش بگیره راست گفته؟ بعد اگر به جای کولر اسپیلیت کولر داکت اسپلیت بگیرم اندازه سیم فرق میکنه یا نه؟ لطفا جوابمو بدین که سفارش خرید سیم بدم زودتر مرسی. من شهرستان هستم می فرستین دیگه؟

  1. مدیریت مدیریت گفت:

   سلام
   اگر ظرفیت کولر گازی 24000 بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً 35متر است، باید از کابل ۲ در 6 استفاده کنید .
   بد نیست برای تفکیک کردن آن از یک فیوز مینیاتوری 24 آمپر هم استفاده کنید .خراسان افشار نژاد ، سیمکو ، البرز الکتریک نور ، سیم و کابل آمل و … همه گی برای استفاده شما مناسب هستند . در این صفحه می توانید به روز ترین لیست قیمت لوازم الکتریکی و سیم و کابل را مشاهده کنید .
   https://persianpishraneh.com/%D9%BE%D8%AE%D8%B4-%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%85-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *