سیم و کابل (لیست قیمت به روز سیم و کابل)

سیم و کابل

استاندارد ساختمان همیشه مهمترین بخش یک مجموعه برقی است که هر چه کیفیت و مرغوبیت سیم و کابل بالاتر باشد، در نتیجه ضریب ایمنی و امنیت هم بالاتر می رود.

نادیده گرفتن نکات ایمنی به خصوص در مورد کابل و سیم برق به شدت می تواند حادثه ساز و جبران ناپذیر باشد.

متاسفانه انتخاب سیم و کابل برق آخرین موردی است که مهندسان و صاحبان پروژه و سازندگان و نهایتا مصرف کنندگان به‌ آن توجه می‌کنند و در بعضی مواقع، بطور کلی آن را فراموش می‌کنند. اما سیم و کابل برق مهم‌ترین بخش طراحی هر سیستمی است و اگر خللی در ساختار ارتباطاتی که به واسطه سیم و کابل ایجاد شده پیش بیاید بطور قطع کارایی سیستم مختل خواهد شد.

علی القاعده پیدا کردن مشکل و برطرف کردن آن سخت‌تر هم خواهد بود.

سیـــم و کـــابل هــای غیر‌استاندارد، عامل اصلی آتش‌سوزی در منازل هستند اما تولید آنها در ایران حتی بیشتر از کابل‌های استاندارد است.

بر اساس برآوردهای کارشناسان انجمن سیم و کابل، فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد کابل‌های منازل استاندارد هستند.

سوالات متداول :

آمارهای رسمی سازمان آتش‌نشانی نشان می‌دهد ۵۰‌درصد آتش‌سوزی منازل به دلیل استفاده از تجهیزات غیر‌استاندارد است.

برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگر مکان از سیم استفاده می‌شود .

سیم یک تک رساناست و مواد مورد استفاده در آن بیشتر مس و آلومینیوم است در حالی که کابل از دو یا چند سیم عایق‌دار درست شده که در یک روکش قرار داده شده‌اند.

سیم نمره 1

تا 10 آمپر

تا 2400 وات

سیم نمره 1.25

تا 13 آمپر

تا 3120 وات

سیم نمره 1.5

تا 15 آمپر

تا 3600 وات

سیم نمره 2.5

تا 20 آمپر

 تا 4800 وات

سیم نمره 4

تا 25 آمپر

تا 6000 وات

جریان متناوب (AC) به­ معنی شار بار الکتریکی­ ای است که به­ طور تناوبی جهت عوض می­کند. در نتیجه، سطح ولتاژ نیز همراه جریان برعکس می­شود. AC برای تامین برق خانه ها، ساختمان­ها، دفاتر و غیره استفاده می­شود.  سیم های افشان با سایز های 1.5 یا 2.5 یا 4 و … را می توان برای جریان AC  استفاده کرد .

برای روشنایی ها، شامل لامپ ها ،لوسترها ،هالوژن ها و … از سیم شماره ۱٫۵ استفاده کنید . برای تمام پریز های برق، از سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید ، برای سیم تلفن، بهتر است از سیم چهار رشته یا همان دو زوج استفاده کنید ، سیم آنتن باید کابل کواسیال ۷۵ اهم باشد و برای سیم آیفون از سیم ۸ رشته (۴ زوج) با مقطع 0.6 استفاده کنید. برای سیم کولر از سیم شماره ۴ و برای تابلو برق از سیم شماره ۴ و ۶ میلی‌متر استفاده کنید .

سیم مفتولی ، سیم افشان ، سیم نیمه افشان ، سیم کواکسیال ، سیم زیرگچی

 

سیم مفتولی یا به اصطلاح رایج بازار سیم خشک  ، عبارتست از سیمی  تک رشته که هادی آن از جنس  فلز مس بوده و عایق  به کار رفته در آن PVC می باشد .

 

بطور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است .

 

برای فاز از رنگ قهوه ای (اگر 3 فاز بود طوسی و مشکی هم اضافه می شود ) ، برای نول از رنگ آبی روشن ، و سیم ارت معمولا زرد و سبز است . البته در ایران رنگ بندی معمولا بنا به سلیقه برق کار انتخاب می شود و توجهی به استاندارد IEC نمیشود .

 

خراسان افشارنژاد ، سیمکو ، سیم وکابل سمنان ، سیم و کابل مشهد ، سیم و کابل یزد ، نیرو کابل زاگرس ، سیم و کابل آرین ابهر ، سیم و کابل همدان

 

0 نظرات
فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه با هدف ارائه محصولات دارای با کیفیت بالا و استاندارد و با قیمتهای مناسب جهت تامین نیاز های مصرف کنندگان لوازم برقی و الکترونیکی تاسیس و در مدت کوتاهی جایگاه مناسبی در میان همکاران بدست آورده است. در فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه مصرف کننده های محترم می توانند محصول مورد نظر خود را به قیمت عمده فروشی تهیه نمایید.


استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بازرگانی پرشین پیشرانه می‌باشد. © Copyrights - PersianPishraneh Co. - 2012
طراحی و توسعه وبسایت توسط شبکه دی