سیم و کابل

استاندارد ساختمان همیشه مهمترین بخش یک مجموعه برقی است که هر چه کیفیت و مرغوبیت سیم و کابل بالاتر باشد، در نتیجه ضریب ایمنی و امنیت هم بالاتر می رود.

نادیده گرفتن نکات ایمنی به خصوص در مورد کابل و سیم برق به شدت می تواند حادثه ساز و جبران ناپذیر باشد.

متاسفانه انتخاب سیم و کابل برق آخرین موردی است که مهندسان و صاحبان پروژه و سازندگان و نهایتا مصرف کنندگان به‌ آن توجه می‌کنند و در بعضی مواقع، بطور کلی آن را فراموش می‌کنند. اما سیم و کابل برق مهم‌ترین بخش طراحی هر سیستمی است و اگر خللی در ساختار ارتباطاتی که به واسطه سیم و کابل ایجاد شده پیش بیاید بطور قطع کارایی سیستم مختل خواهد شد.

علی القاعده پیدا کردن مشکل و برطرف کردن آن سخت‌تر هم خواهد بود.

سیـــم و کـــابل هــای غیر‌استاندارد، عامل اصلی آتش‌سوزی در منازل هستند اما تولید آنها در ایران حتی بیشتر از کابل‌های استاندارد است.

بر اساس برآوردهای کارشناسان انجمن سیم و کابل، فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد کابل‌های منازل استاندارد هستند.

سوالات متداول :

آمارهای رسمی سازمان آتش‌نشانی نشان می‌دهد ۵۰‌درصد آتش‌سوزی منازل به دلیل استفاده از تجهیزات غیر‌استاندارد است.

سیم برق چیست ؟

برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگر مکان از سیم استفاده می‌شود .

تفاوت بین سیم و کابل چیست ؟

سیم یک تک رساناست و مواد مورد استفاده در آن بیشتر مس و آلومینیوم است در حالی که کابل از دو یا چند سیم عایق‌دار درست شده که در یک روکش قرار داده شده‌اند.

هر سیم با توجه به سایزی که دارد چند آمپر را تحمل می کند ؟

سیم نمره 1تا 10 آمپرتا 2400 وات
سیم نمره 1.25تا 13 آمپرتا 3120 وات
سیم نمره 1.5تا 15 آمپرتا 3600 وات
سیم نمره 2.5تا 20 آمپر تا 4800 وات
سیم نمره 4تا 25 آمپرتا 6000 وات

چه نوع سیم برق با چه سایزی جهت جریان AC مناسب است ؟

جریان متناوب (AC) به­ معنی شار بار الکتریکی­ ای است که به­ طور تناوبی جهت عوض می­کند. در نتیجه، سطح ولتاژ نیز همراه جریان برعکس می­شود. AC برای تامین برق خانه ها، ساختمان­ها، دفاتر و غیره استفاده می­شود. سیم های افشان با سایز های 1.5 یا 2.5 یا 4 و … را می توان برای جریان AC استفاده کرد .

در سیم کشی ساختمان از چه سیم هایی استفاده کنیم ؟

برای روشنایی ها، شامل لامپ ها ،لوسترها ،هالوژن ها و … از سیم شماره ۱٫۵ استفاده کنید . برای تمام پریز های برق، از سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید ، برای سیم تلفن، بهتر است از سیم چهار رشته یا همان دو زوج استفاده کنید ، سیم آنتن باید کابل کواسیال ۷۵ اهم باشد و برای سیم آیفون از سیم ۸ رشته (۴ زوج) با مقطع 0.6 استفاده کنید. برای سیم کولر از سیم شماره ۴ و برای تابلو برق از سیم شماره ۴ و ۶ میلی‌متر استفاده کنید.

انواع سیم برق چیست ؟

  •  سیم مفتولی
  • سیم افشان
  • سیم نیمه افشان
  • سیم کواکسیال
  • سیم زیرگچی

سیم مفتول چیست ؟

سیم مفتولی یا به اصطلاح رایج بازار سیم خشک ، عبارتست از سیمی تک رشته که هادی آن از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در آن PVC می باشد .

کاربرد سیم مفتول چیست ؟

بطور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است .

استاندارد رنگ بندی سیم کشی در ساختمان چگونه است ؟

برای فاز از رنگ قهوه ای (اگر 3 فاز بود طوسی و مشکی هم اضافه می شود ) ، برای نول از رنگ آبی روشن ، و سیم ارت معمولا زرد و سبز است . البته در ایران رنگ بندی معمولا بنا به سلیقه برق کار انتخاب می شود و توجهی به استاندارد IEC نمیشود .

بهترین برند سیم و کابل ایرانی چیست ؟

خراسان افشارنژاد ، سیمکو ، سیم وکابل سمنان ، سیم و کابل مشهد ، سیم و کابل یزد ، نیرو کابل زاگرس ، سیم و کابل آرین ابهر ، سیم و کابل همدان

لیست قیمت سیم و کابل آمل

لیست قیمت
سیم و کابل آمل

مشاهده لیست قیمت