سیم و کابل

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری یک کابل شبکه است که از رشته هایی شیشه ای ساخته می شود که درون یک عایق قرار گرفته اند. این کابل ها به سبب هزینه ی بالا و نیاز به تجهیزات خاص، نسبت به کابل های مسی استفاده کمتری دارند و بیشتر در مسافت زیاد و برای شبکه های داده با عملکرد بالا و ارتباطات از راه دور مورد استفاده قرار می گیرند. در مقایسه با کابل های مسی، کابل های فیبر نوری پهنای باند بیشتری ارائه می دهند و داده ها را در مسافت های طولانی تری انتقال می دهند. یکی از اصلی ترین کارکردهای آن برای انتقال اینترنت جهانی است.

مزایای کابل فیبر نوری

  •  کابل های فیبر نوری ظرفیت بیشتری دارند. به عنوان مثال اگر یک کابل مسی و یک کابل فیبر نوری با ضخامت یکسان را در نظر بگیرید، میزان پهنای باندی که کابل فیبر نوری می تواند ارائه دهد بسیار بیشتر از این میزان در کابل مسی است. کابل های فیبر نوری با سرعت های 10، 40 و حتی 100 گیگابیت بر ثانیه وجود دارند.
  •  همانطور که می دانید، نور می تواند مسافت های بسیار زیادی را بدون کاهش قدرتش طی کند، بنابراین با استفاده از کابل های فیبر نوری، عملا نیازی به استفاده از تقویت کننده های سیگنال نیست.
  • فیبر نوری به تداخل حساسیت کمتری دارد. اگر از کابل های سنتی استفاده کنید، نیاز به پوشش مخصوص برای محافظت از آنها در مقابل تداخلات الکترومغناطیسی خواهید داشت. در عین حال که این پوشش ها در مقیاس کم کمک کننده هستند، برای جلوگیری از تداخلات در مواقعی که کابل های زیادی در کنار هم قرار دارند کافی نیستند. خصوصیات فیزیکی شیشه و کابل های فیبری از به وجود آمدن بیشتر این مشکلات جلوگیری می کند.
  • در کابل های فیبر نوری به دلیل اینکه هیچگونه جریان الکتریسیته ای از درون آنها عبور نمی کند خطر آتش سوزی به صفر می رسد.
  • وزن کابل های فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.
  •  فیبرهای نوری جهت تبادل دیتا در حالت دیجیتال و استفاده در شبکه های رایانه ای مقیاس بزرگ بسیار مناسب تر هستند.

 

همچنین شما می توانید برای خرید یک کابل فیبر نوری خوب و با کیفیت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه – فروش آنتن تلویزیون ، محافظ برق ، سیم و کابل

تلفن : 02166764955 الی 57

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *