سیم و کابل

فرق سیم با کابل چیست؟

 

فرق سیم با کابل

 

فرق سیم با کابل چیست؟

 

سیم و کابل دو اصطلاح پرکاربرد در رشته‌ی برق و دو ابزار مهم در زندگی ما هستند. با نگاهی دقیق به اطرافمان متوجه خواهیم شد که چه مقدار از وسایل و ابزاری که در طول شبانه روز از آنها استفاده میکنیم، وابسته به سیم و کابل است. آنتن تلویزیون، مودم، کامپیوتر، برخی از لوازم سرمایشی و گرمایشی، لوازم خودرو و … همه و همه به نوعی سیم یا کابل درونشان به کار رفته است. این دو اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند، اما در واقع با هم تفاوت دارند.

ما در این مقاله قصد داریم فرق بین آنها را شرح دهیم. با ما همراه باشید..

 

سیم (wire) یک تک رساناست و بیشتر از مس و آلومینیوم (به دلیل رسانایی بالا) درون آنها استفاده میشود در حالی که کابل (cable) از ترکیب دو یا چند سیم عایق‌دار ساخته شده که با یک روکش پوشانده شده اند. همچنین استفاده از سیم ها دامنه ی وسیع و عمومی دارد در حالی که کابل ها بیشتر برای استفاده های خاص مانند انتقال قدرت، انتقال برق و سیگنال های مخابراتی استفاده میشود.

پس سیم و کابل را نمی‌توان به جای هم به کار برد و هر کدام چند نوع دارند که حال میخواهیم به آن‌ها می‌پردازیم.

سیم

انواع سیم

سیم‌ها به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

  • سیم مفتولی یا تک رشته ای
  •  سیم های نیمه افشان
  • سیم های افشان

قبلا مقاله ای درباره ی انواع سیم ها در سایت منتشر کرده ایم که برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه میتوانید به آن مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

کابل

انواع کابل

کابل‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • کابل زوج سیم به هم تابیده (Twisted pair): این نوع کابل در اصل دو یا چند کابل است که به هم تابیده شده‌اند. دلیل به هم تابیدن آنها حذف نویزِ هم شنوایی یا Cross-Talk است؛ بنابراین این نوع کابل برای انتقال سیگنال عالی‌ است و معمولا در ارتباط های راه دور و ارتباطات داده‌ای و همچنین در برخی از هم بندی های (topology) شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کابل چند رشته: این نوع از کابل ها دارای دو یا چند رسانا هستند که با استفاده از عایق‌های جداگانه از هم جدا میشوند. هدف آن حفظ یکپارچگی سیگنال به وسیله‌ی کاهش نویز و تداخل است. کاربرد این نوع کابل در کامپیوترها، ارتباطات، صدا، کنترل و انتقال داده است.
  • کابل‌ کواکسیال (coaxial): کابل های کواکسیال قدمت زیادی دارند و اولین بار از آن در سال 1880 استفاده شد. بیشترین استفاده از این کابلها برای اتصال آنتن تلوزیون و یا برای اتصال انواع LNB به گیرنده های امواج تلوزیونی می باشد.
  • کابل فیبر نوری (Fiber optic): این نوع کابل سیگنال‌ها را توسط دسته‌ای از رشته‌های خالص شیشه‌ای انتقال می‌دهد. کابل‌های فیبر نوری در مقایسه با کابل‌های فلزی دارای پهنای باند بزرگتری هستند؛ بدین معنا که از قدرت بالاتری برای انتقال داده ها برخوردار هستند. همچنین در این نوع از کابل ها به دلیل استفاده از مواد خاص تداخل کمتری ایجاد می‌شود. با این‌ که کابل های فیبر نوری گران‌قیمت هستند، اما همین دو دلیل باعث افزایش روزافزون استفاده از این کابل‌ها به جای کابل‌های مسی شده است به طوری که در سال های اخیر شاهد تغییر زیرساخت مخابراتی کشور، از کابل های مسی به فیبر نوری بودیم.

 

در جدول زیر سیم و کابل به طور خلاصه باهم مقایسه شده اند:

 

فرق سیم با کابل

مشاهده ی محصولات ارائه شده در زمینه ی سیم و کابل در وبسایت پرشین پیشرانه

 

 

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه – فروش آنتن تلویزیون ، محافظ برق ، سیم و کابل

تلفن : 02166764955 الی 57

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *