سفارشات خود را برای  بالا 100 هزار تومان را با پیک رایگان تجربه کنید

راهنمای خرید لامپ ال ای دی

راهنمای خرید: لامپ LED مناسب خود را چگونه بیابیم؟

سال هاست که وظیفه روشنایی منازل ما به دست لامپ های رشته ای و کم مصرف معمولی سپرده شده است. اینگونه لامپ ها که پر مصرف هستند، طول عمر نسبتا کوتاهی دارند و نیمی از انرژی را به جای نور به گرما تبدیل می کنند. در چنین شرایطی و با توجه به این که تقریبا همه ی ابعاد زندگی ما با پیشرفت تکنولوژی دست خوش تغییرات شده اند بهتر نیست فکری هم برای این لامپ های قدیمی کرده و جایگزینی مناسب برای آن ها بیابیم؟

شاید یکی از بهترین جایگزین ها برای لامپ های رشته ای و کم مصرف  در حال حاضر لامپ های LED  باشد که انواع بسیار متفاوتی دارد. این لامپ ها با پیشرفت تکنولوژی به شیوه ای نو و کار آمد تولید شده اند. این لامپ ها نه تنها مصرف انرژی کمتر و بهینه تری را به نسبت به لامپ های رشته ای و کم مصرف دارند بلکه طول عمر قابل توجهی را نیز دارا هستند.

واحد اندازه‌گیری “لومِن” به جای “وات

هر آنچه که درباره میزان وات لامپ‌های رشته‌ای خود می‌دانید، فراموش کنید.

هنگام خرید لامپ، احتمالا عادت کرده‌اید که آن‌ها را با “وات” بسنجید. با این حال، تعیین میزان روشنایی ال‌ای‌دی‌ها کمی متفاوت است. بر خلاف باور عمومی، توان نشانه‌ای برای اندازه‌گیری روشنایی نیست و از آن برای سنجش میزان انرژی مصرفی لامپ استفاده می‌شود. برای لامپ‌های رشته‌ای، یک رابطه پذیرفته‌ شده‌ای میان وات و میزان روشنایی وجود دارد، اما برای ال‌ای‌دی‌ها، واحد وات پیش‌بینی دقیقی را برای میزان روشنایی لامپ ارایه نمی‌کند. (نکته‌ای که در مجموع وجود دارد این است که آن‌ها انرژی کمتری را مصرف می‌نمایند.) به عنوان مثال، یک لامپ ال‌ای‌دی‌ با روشنایی مناسب نسبت به یک لامپ رشته‌ای ۶۰ واتی، تنها به ۸ الی ۱۲ وات برای تامین انرژی نیاز دارد. اما شما نیازی به انجام محاسبات ریاضی برای این کار ندارید و در واقع راه یکسانی برای تبدیل میزان وات لامپ‌های رشته‌ای به ال‌ای‌دی وجود ندارد. در عوض، باید شکل دیگری از اندازه‌گیری برای آن‌ها استفاده شود که “لومِن” نام دارد. لومن (lm) سنجشی واقعی از روشنایی یک لامپ را ارایه می‌کند و مقداری است که شما می‌بایست هنگام خرید

لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ به آن توجه کنید. به عنوان یک مرجع، در اینجا جدولی برای تبدیل وات به لومن برای لامپ‌های رشته‌ای و ال‌ای‌دی‌ قرار داده‌ایم. همانطور که مشاهده می‌کنید، لامپ‌های رشته‌ای قادرند تا ۵ برابر مصرف وات بیشتری را نسبت به همان میزان لومن داشته‌باشند. بنابراین پس از درک مناسبی از روشنایی (برحسب لومن) دیدگاه خود را برای وابستگی به وات از بین ببرید.

لومن در لامپ های مختلف

 

انتخاب رنگ مناسب برای ال‌ای‌دی

همانطور که می‌دانید، گرمای ارایه شده در لامپ‌های رشته‌ای را با رنگ زرد می‌شناسیم. اما ال‌ای‌دی‌ها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را شامل می‌شوند. طبق رنگ‌های ارایه‌شده توسط شرکت فیلیپس، لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند طیف رنگی قابل توجهی را به نمایش بگذارند، که از بنفش تا رنگ قرمز و طیفی از رنگ‌های زرد و سفید متغییر است.

با این‌ حال، برای استفاده در منزل، به احتمال زیاد شما به نوری شبیه لامپ‌های رشته‌ای نیاز خواهید داشت. رنگ سفید گرم و سفید ملایم، رنگ زرد را ایجاد خواهد کرد، که به رنگ لامپ‌های رشته‌ای نزدیک است، در حالی که لامپ‌های برچسب خورده به عنوان سفید روشن، نوری شبیه به روشنایی روز را تولید می‌نمایند و به آنچه که در فروشگاه‌های کوچک می‌بینید، شباهت دارند. اگر می‌خواهید با این موضوع فنی‌تر برخورد کنید، روشنایی رنگ (دمای رنگ) با کِلوین سنجیده می‌شود. هر چه این عدد کمتر باشد، روشنایی گرم‌تری (زردتر) را شاهد خواهیم‌ بود. بنابراین، لامپ‌های رشته‌ای معمولی شما مقداری بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین دارند. اگر به دنبال همین رنگ هستید ، محدوده گفته‌ شده را ( 2700 تا 3500 کلوین ) در هنگام خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی در نظر داشته‌ باشید. برای خرید لامپ ال‌ای‌دی هزینه بیشتری را پرداخت خواهید کرد اما این هزینه بیشتر برای شما همانند سرمایه گذاری در مصرف برق عمل می کند. برای تعویض لامپ‌های خود به ال‌ای‌دی، انتظار صرفه‌جویی در پرداخت پول را نداشته‌ باشید. در عوض، آن را یک سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. خوشبختانه، رقابت در بازار افزایش یافته‌ است و لامپ‌های ال‌ای‌دی در قیمت‌های مناسبی ارایه می‌شوند، اما هنوز هم می‌بایست هزینه بیشتری را نسبت به خرید لامپ‌های رشته‌ای پرداخت کنید.

در نهایت، پس از خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی، از گرمای کمتر تولید شده، طول عمر بیشتر و بسیاری از مزایای دیگر آن‌ها لذت خواهید برد.

خرید لامپ ال ای دی

 

مراقب لامپ‌های ال‌ای‌دی فاقد کاهنده انرژی باشید

با توجه به مدارات طراحی شده، ال‌ای‌دی‌ها همیشه سوییچ‌های کاهنده سنتی را در خود ندارند. در بعضی از موارد، سوییچ آن‌ها باید جایگزین شود.

برخی اوقات، باید هزینه بیشتری را برای خرید ال‌ای‌دی مناسب بپردازید. بیشتر کاهنده‌ها، برای به کارگیری در لامپ‌‌های رشته‌ای طراحی شده‌اند، که برای کاهش میزان برق فرستاده‌شده به لامپ استفاده می‌شود. کاهش میزان انرژی، روشنایی را کم می‌کند. اما با دانش جدیدی که درباره ال‌ای‌دی‌ها وجود دارد، هیچ ارتباط مستقیمی بین روشنایی آن و انرژی مصرف‌شده وجود ندارد. اگر که می‌خواهید ال‌ای‌دی‌ شما مجهز به کاهنده باشد، باید یک از این دو مورد را انجام دهید: به دنبال لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ باشید که با کاهنده‌های سنتی سازگارند، یا سوییچ کاهنده فعلی خود را با نمونه سازگار با ال‌ای‌دی‌ جایگزین نمایید. این راهنما توضیح می‌دهد که چرا برخی از ال‌ای‌دی‌هایی که به کاهنده متصل‌اند، صدا تولید می‌کنند. زمان خرید ال‌ای‌دی‌‌ها، این به شما کمک می‌کند تا بدانید از چه نوع سوییچ کاهنده‌ای باید استفاده بنمایید، اما اگر اطلاعی از آن ندارید (یا دنبال دردسر نیستید)، جستجوی ساده‌ای را درباره ال‌ای‌دی‌های سازگار با کاهنده‌های لامپ‌های ال‌ای‌دی انجام دهید.

خرید لامپ ال ای دی

 

نباید همه وسایل نوری از ال‌ای‌دی‌ها استفاده کنند

احتمالا می‌دانید که لامپ‌های ال‌ای‌دی به طور چشمگیری خنک‌تر از انواع قدیمی رشته‌ای هستند، اما این بدین معنی نیست که آن‌ها هیچ گرمایی را تولید نمی‌کنند. لامپ‌های ال‌ای‌دی نیز داغ می‌شوند، اما گرمای تولید شده به وسیله حفره‌ حرارتی موجود در پایه لامپ از آن خارج می‌شود. بنابراین، حرارت ایجادشده در هوا پراکنده خواهدشد و لامپ خنک باقی خواهدماند، تا به افزایش طول عمر آن کمک نماید. اما مشکلی نیز در این لامپ‌ها نهفته‌ است: لامپ راهی را برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ ال‌ای‌دی در جای محدودی قرار گرفته باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و با این کار موجب نابودی تدریجی آن خواهیدشد. این مورد را در نظر بگیرید که برای جایگذاری لامپ‌های ال‌ای‌دی، اگر از فضای کاملا محصور یا نیمه بسته برای روشنایی اتاق استفاده می‌کنید، به دنبال ال‌ای‌دی‌هایی باشید که تاییدیه لازم را برای این‌گونه مکان‌ها داشته‌ باشند. معمولا استفاده از LED  ها در حمام و در چراغهای حبابدار توصیه می گردد.

لامپ

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرشین پیشرانه
پرشین پیشرانه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من