سفارشات خود را برای  بالا 100 هزار تومان را با پیک رایگان تجربه کنید

تفاوت لامپ فوق کم مصرف و کم مصرف

امروزه LED (دیود ساطع کننده نور) بعنوان آخرین ابزار روشنایی و جایگزین مناسبی برای منابع روشنایی متداول همچون لامپ های رشته ای و کم مصرف شناخته شده است. افزایش قیمت انرژی (برق) افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری، نگرانی نسبت به محیط زیست و خطر آلودگی آن با مواد سمی، بالا رفتن دمای محیط کار و زندگی به سبب استفاده از لامپ های رشته ای، همه و همه ما را بر آن داشتند تا نگرش مان را نسبت به منابع روشنایی تغییر داده و با دقت بیشتری مزایا و معایب این منابع را بررسی کنیم. یکی از این اقدامات تولید لامپ فوق کم مصرف و کم مصرف می باشد.

 

تفاوت لامپ فوق کم مصرف

در حال حاضر معایب لامپ های رشته ای که همان تولید گرمای زیاد، راندمان پایین و مصرف بالا می باشد، برای عموم آشکار شده است. اما معایب لامپ های کم مصرف CFL هنوز نمایان نشده است.

ما در این گفتار سعی کردیم مقایسه ای بین لامپ های رشته ای و کم مصرف انجام دهیم تا خواننده آگاهی بیشتری نسبت به منابع نور محیط خود پیدا کند.

طول عمر

الف) لامپ های LED می توانند بین 20.000 تا 50.000 ساعت (بسته به نحوه استفاده) کار کنند.

ب) لامپ های CFL دارای طول عمر 6000 تا 8000 ساعت (بسته به نحوه استفاده) می باشند.

ج) لامپ های رشته ای بین 1000 تا 2000 ساعت طول عمر دارند.

دوستدار محیط زیست

الف) لامپ های LED در صورت خرابی به راحتی قابل تبدیل و بازیافت می باشند و به واسطه نداشتن مواد سمی ، آلایندگی ایجاد نمی کند.

ب) لامپ های CFL ، همان طور که گفته شد دارای مواد سمی می باشند و در صورت خرابی و یا شکستن می توانند محیط زیست را آلوده کرده و صدماتی را به انسان وارد کنند.

ج) لامپ های رشته ای در صورت خرابی و شکستن محیط را آلوده نمی کنند.

مقاومت در برابر ضربه

الف) لامپ های LED از آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده اند و نسبت به ضربه بسیار مقاوم می باشند.

ب) لامپ های CFL ساخته شده از شیشه می باشند و بسیار ضربه پذیر می باشند و در صورت شکستن، مواد سمی آن ها وارد محیط زیست می شود.

ج) لامپ های رشته ای هم بسیار ضربه پذیرند ولی در صورت شکستن مواد سمی وارد محیط زیست نمی کنند.

مواد سمی (جیوه)

الف) لامپ های LED عاری از جیوه می باشند.

ب) لامپ های CFL حاوی مقدار قابل ملاحظه ای جیوه (حباب / 5mg ) و سرب می باشند که هر دو بسیار سمی هستند. این دو ماده اگر در تماس با پوست قرار گرفته و یا وارد بدن شوند بسیار مضر بوده و در صورت ورود به محیط زیست باعث آلودگی آن می شوند.

ج) لامپ های رشته ای مواد سمی ندارند.

حوزه ایجاد نور سفید

الف) در لامپ های LED نور سفید توسط یک LED آبی رنگ که سطح داخلی آن با کمی فسفر زرد پوشیده شده است تولید می شود یعنی فسفر زرد، نور آبی را به نور سفید تبدیل می کند.

ب) در لامپ های CFL بخار جیوه ایجاد شده توسط جریان الکتریکی در داخل لامپ یک نور ماوراء بنفش تولید می کند که این نور پس از گذر از فسفر پوشیده شده در سطح داخلی شیشه لامپ تبدیل به نور مرئی سفید می شود. این نور ماوراء بنفش برای سلول های انسان مضر می باشد که در صورت عدم یکنواختی فسفر می تواند از سطح شیشه عبور کرده و به انسان ضرر برساند. ( سرطان پوست )

ج) لامپ های رشته ای از عبور جریان در داخل فیلامان آن و گرم شدن آن ایجاد نور مرئی می کند.

زمان روشن شدن

الف) لامپ های LED در زمان سوییچ بلافاصله روشن شده و نور نهایی خود را ارائه می دهد و در طول عمر خود کاهش نور خیلی کمی دارند.

ب) لامپ های CFL در زمان سوییچ روشن شده ولی 4 تا 5 دقیقه طول می کشد تا به نور نهایی خود برسد و در طی طول عمر خود با کاهش نوردهی همراه می باشد.

ج) لامپ های رشته ای در زمان سوییچ روشن شده و به نور نهایی خود می رسد و در طول عمر خود با کاهش نور کمی همراه می باشند.

 

تحمل روشن و خاموش شدن زیاد

الف) تعدد روشن و خاموش شدن به لامپ های LED صدمه نمی زنند. بنابراین لامپ های LED بهترین گزینه برای اتصال به سنسورهای حرکتی می باشند. ( Motion Detector ).

ب) تعدد روشن و خاموش شدن ، عمر لامپ های CFL را بسیار بسیار کم می کند. در استاندارد لامپ های CFL ، عمر لامپ به ازاء 8 بار روشن و خاموش شدن در 24 ساعت ، 8000 ساعت در نظر گرفته شده است. لذا اتصال این لامپ ها به سنسورهای حرکتی توصیه نمی شود.

ج) تعدد روشن و خاموش شدن می تواند به فیلامان لامپ های رشته ای صدمه بزند.

مصرف انرژی، راندمان و تولید گرما

الف) لامپ های LED دارای مصرف انرژی کم و راندمان بالا می باشند. یعنی انرژی کمتری را به گرما تبدیل می کند و حدود 3 BTU’ s/hr ایجاد گرما می کنند.

ب) لامپ های CFL دارای مصرف و راندمان متوسط می باشند و حدود 30 BTU’ s /hr ایجاد گرما می کند.

ج) لامپ های رشته ای دارای مصرف بالا و راندمان پایین می باشند. یعنی حدود 80 درصد از انرژی دریافتی را به حرارت و تنها 20 درصد آن را به نور تبدیل می کند و حدود 85 BTU’ s /hr گرما تولید می کند.

شرایط محیطی

الف) گرما ، سرما و رطوبت تاثیری بر روی لامپ های LED به خصوص لامپ های LED SMD ندارد.

ب) گرما و سرما شدت نوردهی و عمر لامپ های CFL را کم کرده بنابراین توصیه می شود این گونه لامپ ها در داخل حباب و یا در مکان های بسیار سرد و یا گرم و مرطوب استفاده نشود.

ج) شرایط محیطی تاثیر آنچنانی بر روی لامپ های رشته ای ندارد.

قیمت

الف) لامپ های LED به علت تازه بودن تکنولوژی و عدم تولید انبوه قیمت نسبتاً بالایی دارند.

ب) لامپ های CFL به علت تولید انبوه قیمت مناسبی دارند.

ج) لامپ های رشته ای به علت ساده بودن و تولید انبوه، قیمت کمی دارند.

* هر چند لامپ های LED قیمت بالاتری نسبت به لامپ های CFL و رشته ای دارند، ولی توجه شما را به جدول هزینه ای ذیل جلب می کنیم:

همان گونه که ملاحظه می فرمایید استفاده از لامپ های LED بواسطه طول عمر بیشتر و مصرف کمتر در دراز مدت مقرون به صرفه می باشد.

اما این مدت بسیار طولانی بوده ( 2500 ساعت روشنی لامپ در طی 20 سال ). ولی تنها با در نظر گرفتن هزینه برق مصرفی برای لامپ های هالوژن و کم مصرف می توان به این نتیجه رسید که با تعویض یک لامپ هالوژن به LED در عرض کمتر از 6 ماه و با تعویض یک لامپ CFL به LED در عرض کمتر از یک و نیم سال ( اگر هزینه برق مصرفی بیش از 150 T/kwh در نظر گرفته شود این زمان کمتر خواهد شد) می توان هزینه تعویض را مستهلک کرد.

سخن آخر:

حال که مزایای لامپ های LED نسبت به CFL و رشته ای گفته شد، بد نیست در مورد انواع و موارد مصرف لامپ های LED نیز سخن بگوییم.

لامپ های LED موجود در بازار به دو دسته Power LED و LED SMD تقسیم شده اند. در لامپ های Power LED به دلیل تولید حرارت بالا باید از هیت سینگ (گرما گیر) استفاده می شود و جهت روشن کردن آن نیز می بایست از یک مدار مبدل AC به DC سویچینگ استفاده کرد.

 

زاویه تابش نور در این LED ها ماکزیمم 60 درجه می باشد. از این نوع LED ها در پروژکتورها و در ویترین برخی مغازه ها مانند طلا فروشی ها که مایلند

مکان و یا قطعه ای خاص روشن شود، استفاده می کنند. زاویه تابش نور در این LED ها ، 120 درجه می باشد. بنابراین موارد مصرف آن نسبت به Power LED بیشتر می باشد. از این لامپ ها می توان در روشنایی مغازه ها، منازل، معابر، راه پله ها، هتل ها و… استفاده کرد.

محصولات مرتبط

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرشین پیشرانه
پرشین پیشرانه

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “تفاوت لامپ فوق کم مصرف و کم مصرف

 1. یزدی گفت:

  بسیار مفید بود.

 2. نیلوفر یزدی گفت:

  بسیار مفید بود
  ممنون

 3. امیر گفت:

  خیلی متشکرم مطلب مفیدی بود. لامپ مهتابی جزو کدوم دسته از لامپهاست؟ آیا cfl حساب میشه ؟ آیا لامپ smd همون led هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من