آنتن و امواج

در سیستم های مخابراتی، آنتن و امواج یکی از مهم ترین قسمت های سیستم می باشد. لازم به ذکر است که مقاله زیر بر اساس کتاب (آنتن های عملی، نوشته دکتر حجت) و تجربیات اینجانب به عنوان کارشناس ارشد مخابرات و الکترونیک و بر مبنای سال ها تجربه و تحقیق در زمینه مخابرات و الکترونیک، انواع بی سیم، فرستنده و گیرنده، تهیه و تنظیم و تقدیم می گردد.

 

واژه های کاربردی :

  • دی پل: المان اصلی آنتن است که در گیرنده های تلویزیونی به صورت یک سیم خمیده بسته است.
  • شبکه مچینگ: یک شبکه ی دو قطبی است برای تطبیق امپدانس، بین آنتن و گیرنده، برای بازدهی بیشتر.
  • بوستر: تقویت کننده ی کم نویز است که بلا فاصله بعد از دی پل قرار می گیرد و برای تقویت سیگنال های ضعیف به کار می رود.

نویز

در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی به دلیل پایین بودن سطح دانش الکترونیک، سیگنال های تصویری روی باند VLF  و VHF پخش می شد، اما با گذشت زمان  و پیشرفت علم الکترونیک، دستگاه های فرستنده و گیرنده ی تلویزیونی از باند VHF به باند UHF منتقل شدند. در باند UHF به دلیل بالا بودن فرکانس حامل ((Carrier، پهنای باند و کیفیت بهتری را به دست می دهد.

همچنین طول المان آنتن (دی پل) در باند UHF کوچکتر از باند VHF خواهد بود.

 

طول آنتن ƛ از فرمول زیر محاسبه می شود:

ƛ = C/F

ƛ = طول آنتن

 سرعت نور = C

 فرکانس = F

دی پل، المان اصلی آنتن است که امواج را دریافت یا ارسال می کند که در گیرنده های تلویزیونی، چون با یک پهنای باند وسیع سر و کار داریم. لذا المان دی پل باید حتما به صورت افقی و به شکل یک حلقه بسته باشد (شکل ۱) تا در تمام باند UHF یک بهره (Gain) خوبی به دست اوریم.

آنتن و امواج

لازم به ذکر است که یک آنتن  6 db بیشترین بهره را به ما می دهد.

 

یکی از روش های تست آنتن :

  • برای تست آنتن، بهترین روش، اعمال سیگنال به آنتن و اندازه گیری میزان انتشار انتن می باشد، (که میزان موج برگشتی به دستگاه باید صفر باشد) به عبارتی همه موج اعمال شده به انتن باید در فضا منتشر شود.
  • برای اتصال آنتن به دستگاه (چه فرستنده و چه گیرنده) حتما باید یک سیستم مچینگ (تطبیق امپدانس) وجود داشته باشد که یک تطبیق امپدانس بین (دی پل 300 Ω بالانس) به گیرنده با آمپدانس ( 75 Ω غیر بالانس) برای به دست آوردن بیشترین انتقال سیگنال بین گیرنده و آنتن به وجود می آید. در مواردی که سیگنال دریافتی ضعیف است، باید از بوستر نیز استفاده شود.

آنتن و امواج

 

در تستی که روی انواع آنتن گیرنده تلویزیونی در مرکز تحقیق و توسعه ی موسسه (پرشین پیشرانه) انجام شد، چندین آنتن به روش بالا با اعمال یک سیگنال UHF، با دستگاه سیگنال ژنراتور مارکنی نشان داد که (آنتن لالی) با رعایت کلیه اصول مخابرات، بیشترین بهره را به ما می دهد و برای گیرنده های تلویزیونی آنالوگ یا دیجیتال، مناسب ترین آنتن تلویزیونی آنتن لالی میباشد.

 

آنتن و امواج

 

تاریخ: ۰۲/۰۵/۱۳۹۶

محمد رضا خلیقی ، کارشناس ارشد مخابرات و الکترونیک. آنتن و امواج آنتن .

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

محصولات مرتبط

برای اطلاعات بیشتر لطفا مقالات زیر را مطالعه فرمایید.

3 نظرات

3 دیدگاه برای “آنتن و امواج

پاسخی بگذارید

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه با هدف ارائه محصولات دارای با کیفیت بالا و استاندارد و با قیمتهای مناسب جهت تامین نیاز های مصرف کنندگان لوازم برقی و الکترونیکی تاسیس و در مدت کوتاهی جایگاه مناسبی در میان همکاران بدست آورده است. در فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه مصرف کننده های محترم می توانند محصول مورد نظر خود را به قیمت عمده فروشی تهیه نمایید.


استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی پرشین پیشرانه فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بازرگانی پرشین پیشرانه می‌باشد. © Copyrights - PersianPishraneh Co. - 1398
طراحی و توسعه وبسایت توسط شبکه دی